2016 - Reykjavik
Reykjavik odwiedziliśmy w trakcie naszej wyprawy dookoła Islandii. Zwiedzanie zaczęliśmy od opisywanego szeroko kościóła Hallgrimskirkja zaprojektowanego przez Gudjóna Samuelssona. Przypominający od frontu statek kosmiczny kościół w środku jest niemal pusty, co robi zaskakujące wrażenie. Naszą uwagę zwróciły ogromne organy zainstalowane w 1992 roku. Wjechaliśmy też na 70-cio metrową dzwonnicę aby obejrzeć miasto z góry.
Kliknij miniaturkę aby powiększyć zdjęcie
Na placu przed świątynią stoi pomnik Leifura Eirikssona (ok. 970-1020), który ok. 1000 r. dotarł do wybrzeży Ameryki Północnej, a dokładniej do dzisiejszego Labradoru i Nowej Fundlandii. Pomnik jest darem USA; powstał w 1930 r.
Spod kościoła spacerem ruszyliśmy w stronę nabrzeża oglądając małe domki charakterystyczne dla islandzkiej stolicy.
Kliknij miniaturkę aby powiększyć zdjęcie
Naszym celem była Opera HARPA która w 2012 roku otrzymała architektoniczną nagrodę UE. Projektantami opery są Henning Larsen Architects i Studio Olafur Eliasson. Najważniejszym elementem Harpy są transparentne, niezwykłe fasady. Architekci przy dużej zasłudze Eliassona stworzyli zupełnie nowy typ elewacji zainspirowany naturą. Geometryczna struktura fasad nawiązuje do kolumn bazaltowych, które są charakterystyczne dla wulkanicznego pejzażu Islandii. Do budowy fasad użyto szlifowanego szkła, które rozprasza w dzień odbicie portu i nieba, a po zmroku tworzy błyszczącą, mieniącą się milionami świateł kompozycję.
Kliknij miniaturkę aby powiększyć zdjęcie
Po obejrzeniu i obfotografowaniu budynku opery ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie miasta – w kierunku rezydencji prezydenta Islandii (dość niepozornej) i katedry.
Kliknij miniaturkę aby powiększyć zdjęcie
Reykjavik podobał nam się - maleńka stolica Islandii z małymi kolorowymi domkami a w koło surowy północny krajobraz.
Jurek


